Indygo – Kolory Mocy – magia czy psychologia?
Światło to fale energii o różnej częstotliwości.
Goethe mawiał, że w wędrówce od ciemności do światła przemierzamy widmo barw. Kolor jest właściwością, jakiej nabiera światło współistniejąc z mrokiem. Kolor nie jest tylko rozrywką dla naszych oczu, ale światłem rozszczepionym na fale o rozmaitej częstotliwości.
Przedmiot, który pochłania falę świetlną bez odbić nazywamy czarnym. Natomiast ten, który ją odbija nazywamy białym. Każdy kolor to wibrująca fala świetlna, która ma wyższą lub niższą częstotliwość. W zależności od niej wywołuje w nas uczucie chłodu lub ciepła. Największą długość fali i jednocześnie najniższą częstotliwość ma kolor czerwony. A jego odwrotnością jest kolor fioletowy, który ma najkrótszą falę, ale z najwyższą częstotliwością. Ciekawe jest to, że to właśnie wysokie częstotliwości wywołują uczucie chłodu (np. kolor błękitny, który jest odczuwany jako “najzimniejszy”). Natomiast niskie częstotliwości dają uczucie ciepła (kolor czerwony).
Niewidomi rozróżniają kolory dotykiem wyczuwając różnice w wysyłanych przez nie częstotliwościach. Niektórzy potrafią rozróżniać kolory trzymając tylko otwarte nad nimi dłonie. Oznacza to, że można widzieć kolory bez pomocy oczu. Są też osoby, które w niezwykły sposób potrafią również czuć kolory za pomocą np. języka czy nosa. Wtedy kolory wywołują u nich bardzo specyficzne doznania np. czerwony parzy, pomarańczowy ogrzewa, żółty jest ledwie letni, zielony wydaje się neutralny, a fiolet szczypie lekkim chłodem.
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, że rozmaite kolory mogą kłuć, gryźć, uderzać, naciskać, szczypać czy dmuchać?
Zapraszam na kolejny post o magii kolorów.
Dzisiaj zabieram Cię na randkę z kolorem indygo!
Jakie znaczenie ze sobą niesie?
Jaka jest jego ukryta moc?
Jaką ukrytą moc niesie ze sobą kolor indygo?
Najbardziej pożądany barwnik! Indygo jest jednym z ciekawszych i najważniejszych barwników naturalnych. Indygo (z łac. i grec. indicum indikon) oznacza “niebieski barwnik z Indii”. Nazwa ta odzwierciedla główne centrum handlowe dostarczające indygo całej cywilizacji grecko-rzymskiej. Pierwsze skojarzenie na myśl o kolorze indygo to oczywiście jeans! Jednak wciąż w kulturze indygo jest łączone z niebieskim i określane po prostu jako ciemny niebieski/granatowy i jego znaczenie oraz psychologia koloru jest taka jak ciemnego niebieskiego. Przeczytasz więcej o niebieskim we wcześniejszym wpisie.
Izaak Newton w swojej “Optyce” za siódmą barwę tęczy uznał właśnie kolor indygo. Jest to barwa na granicy między niebieskim i fioletem. Uczynił tak prawdopodobnie dlatego, żeby siedem kolorów odpowiadało siedmiu nutom europejskiej skali muzycznej. Dla naukowców od starożytności liczba siedem miała mistyczne znaczenie. Siedem było sfer niebieskich, siedem nut, więc Newton uznał, że w rozszczepionym świetle słonecznym również powinno być siedem kolorów. Ciekawe jest jednak to, że nie wszędzie kolor indygo jest wciąż uznawany za kolor i używany w paletach barw.
Dla większości z nas indygo to po prostu intensywny odcień ciemnoniebieskiego, wpadający w fiolet. Jednak nie jest zbyt popularny i rzadko kiedy używamy tej nazwy. Przyznam się, że gdy się z nim po raz pierwszy zetknęłam to mocno się zastanawiałam co to jest za kolor i dlaczego nigdy wcześniej o nim nie słyszałam?
Indygo
intensywnie oddziałuje na psychikę człowieka. Bez obaw – jest to głównie dobry wpływ.
Kolor ten uzyskuje się z rośliny zwanej Indygowcem (Indigofera) rosnącej naturalnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Barwnik pochodzi z Indii i zaraz po odkryciu był produktem niezwykle luksusowym. Aby go uzyskać, należy poddać liście rośliny procesom fermentacji. W czasie kiedy niebieskie dżinsy podbijały świat, odkryto syntetyczny odpowiednik indygo, który szybko zastąpił uciążliwy w produkcji naturalny barwnik. Teraz, podczas szału na eko i natural, ponownie zaczęto go wytwarzać, choć oczywiście na dużo mniejsza skalę.
Psychologia koloru indygo
Kolor indygo to barwa odcienia pomiędzy niebieskim, a fioletowym. Psycholodzy zajmujący się wpływem kolorów na człowieka odkryli, że indygo rewelacyjnie oddziałuje na naszą motywację. Oznacza to, że indygo jest idealnym kolorem do otoczenia się, gdy planujemy zmiany w naszym życiu. Stymuluje on pracę naszego mózgu, pomaga w procesach myślenia logicznego oraz strategicznego. Wzmaga również kreatywność a także pobudza intuicję.
Indygo
to głęboka mądrość, inspirujące myśli, duchowy charakter osoby.
Noszą go najczęściej osoby ze zdolnościami artystycznymi, zharmonizowane z naturą, uduchowione, które czują się wyjątkowe i są „mistrzem dla samych siebie”.
Indygo wpływa na nas również uspokajająco i kojąco, jak zresztą wszystkie odcienie niebieskiego. Dzięki temu staje się dobrym wyborem do sypialni czy pokoju dziennego.
Przeobraża czyli wyjaśnia to co jest nieznane, jest przewodnikiem duchowym, daje siłę i moc ruszenia z miejsca, zachęca do analizowania swojego życia, jest kolorem sprawiedliwości i pokoju.
Jest ściśle związany z czakrą trzeciego oka, a więc jest to symbol boskości i oświecenia. I czuję, że tu jest właśnie rozwiązanie mojej zagadki, dlaczego w naszym społeczeństwie tak rzadko się mówi o tym kolorze. Indygo to duchowość, intuicja i religia. Ten kto chce rozwijać swoje umiejętności wizjonerskie powinien nosić rzeczy w tym kolorze, bo świetnie wpływa na funkcjonowanie przysadki.
Idealnie sprawdzi się także w biurze lub pracowni jak również w naszych domowych biurach. Wystarczy nawet taka mała ilość jak tapeta na laptopie w tym kolorze, aby realnie wpłynąć na efekty naszej pracy.
Barwa indygo ma najdelikatniejszą ze wszystkich wibrację. Jest związaną z przyjaźnią i miłością. Doskonale działa na osoby starsze i dzieci – pomaga im wyrazić emocje i potrzeby, nawet wtedy gdy mają problem z komunikowaniem się.
Indygo
sprawdzi się także w leczeniu różnych bólów ciała. Wspaniale znieczula oraz pomaga w usuwaniu rożnego rodzaju bólów: np zębów, brzucha, głowy, ucha. Stymuluje gruczoły przytarczycowe i uspokaja tarczycę. Dobre rezultaty osiągane są, z jego pomocą, przy leczeniu chorób układu oddechowego – np astma, bronchit, zapalenie oskrzeli i płuc. Stymuluje aktywność psychiczną zapewniając równowagę pomiędzy aktywnością fizyczna i witalnością, a emocjami. Stymuluje ostrość pięciu zmysłów.
W mieszkaniu osoby chorującej najlepiej pomalować jedną ścianę w sypialni na ten kolor, by mogła się odprężyć i łatwiej zasypiać każdego wieczora.
Indygo wesprze również w pozytywnym myśleniu, planowaniu i pokonywaniu problemów.
Zakresem wibracji tego koloru posługują się Archaniołowie Jeremiel i Jeratel. Jest to kolor inspiracji.
Kto lubi kolor indygo?
Osoby uwielbiające indygo cechuje uszanowanie dla rytuałów i religii. Podejmują one decyzje na podstawie sprawdzonych schematów. Są osobami bardzo otwartymi na idee łączące cały świat i chętne do pomocy każdemu człowiekowi. Ponadto, bardzo potrzebują porządku i organizacji w swoim życiu – bez tego czują się zupełnie zagubione. Mają też dużo mocniej rozwinięta intuicję, przypisuje się im posiadanie “szóstego zmysłu”. Niestety, potrafią być nietolerancyjni, ograniczeni oraz mało elastyczni. Czasem są fanatykami (np. religijnymi) lub pracoholikami.
Ludzie, którzy lubią ten kolor są zawsze gotowi do misji poświęcania się dla innych i czują ogromną odpowiedzialność za cały świat. Czują powołanie do robienia „dużych rzeczy”, ciągłą potrzebę dążenia do oświecenia i mają predyspozycje do nauczania innych.
Jaki jest negatywny aspekt indygo?
Jeśli ktoś posiadając ten kolor w swojej aurze to jest gotowy do pomocy dla innych, ale też bardzo często nie umie odmówić i niestety bardzo łatwo można ją wykorzystać.
Negatywną odsłoną koloru indygo jest właśnie brak asertywności i podatność na wszelkie manipulacje oraz niedbanie o samego siebie w imię idei „zbawiania świata”.
Zbyt często nosząc kolor indygo na sobie możemy nieświadomie i niechcący spowodować silną stymulację wibracji Trzeciego Oka, co z kolei może doprowadzić do zaburzenia energetycznego całej aury. Zbyt duża ilość koloru indygo może również wywoływać uczucie smutku i depresji.
Nie powinny go używać także osoby próbujące rzucić jakiś nałóg, gdyż może on utrudniać wyjście z uzależnienia. W jadalni natomiast może powodować osłabienie apetytu tak jak każdy odcień niebieskiego. Warto też pamiętać, że jest to dość ciemny kolor i w pomieszczeniu bez okna może być „niebezpieczny” i sprawiać klaustrofobiczne wrażenie.
Indygo w duchowości
Indygo jako barwa wywodząca się z ciemnoniebieskiego spektrum ma silne lecznicze właściwości. Symbolizuje jasnowidztwo, paranormalną i psychiczną intuicję, niepokój, depresję oraz generowanie strachu. Jest połączona z czakrą trzeciego oka, która jest zlokalizowana pomiędzy brwiami.
Warto wykorzystywać barwę indygo w czarach i rytuałach związanych z wyciszeniem sporów rodzinnych. Możesz również jej używać w uleczaniu relacji w pracy.
Ciekawostki o kolorze indygo:
• Prawdopodobnie ludy europejskie i arabskie powszechnie stosowały indygo do barwienia skóry na wojnę, ze względów religijnych oraz podczas społecznych rytuałów.
• Kolor duchowości i intuicji.
• Budzi stan nieświadomej szczęśliwości.
• Kolor, który nie wszędzie jest uznawany jako jeden z 7 kolorów tęczy (zamiast indygo jest np. turkusowy).
• Osoby pragnące zbliżyć się do królestwa bogów zawsze starały się ubierać na niebiesko.
• Główny barwnik jeansów.
• Chłodzi jak każdy odcień niebieskiego.
• Znieczula oraz pomaga w leczeniu bólu
Kolejny artykuł o magii kolorów już niedługo. Jak myślisz jaki kolor będzie następny? A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kolorach to zapraszam Cię na wpisy, które już napisałam o kolorach i o czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym i niebieskim.
Zajrzyj też do innych moich przestrzeni: TikTok, fanpage, instagram i pinterest.
Zapisz mojego bloga, aby móc wracać po Moc kolorów!
Namaste, Martyna.